Ali Akcan
http://aliakcan.anatolianrock.com
fan page
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Yolluk dergisiyle röportaj

İnternet üzerinden piyasaya çıkacak “ilk” albüm “Yollara inat”
Ali Akcan


*Sizi kendinizden dinlemek isteriz. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1980’de Mersin’de doğdum, büyüdüm, çocuk yaşlarda bağlamayla müziğe başladım, yerel müzik gruplarıyla çalışmalarım oldu, söz ve beste yapmaya da bu yaşlarda başladım. 2006’da Hacettepe Türk Halkbilimi bölümünden mezun oldum ve İstanbul’a yerleştim, müzik çalışmalarıma burada devam ediyorum.


*Albümünüz hangileri? Ayrıca Klipiniz var mı?

Yaklaşık 2 yıl önce başlayan, “Yollara İnat” isimli ilk albümümün kayıtlarını bitirdik. Bazı şarkılarımı internet ortamında dinleyicilerimle paylaşmaya başladıktan sonra “Vakit Dolmadan” isimli hüzünlü bir aşk öyküsünü anlatan şarkım ön plana çıkmaya başladı. Bu şarkıma amatör olarak hazırladığımız klip, binlerce insan tarafından dinlendi ve çok sevildi. Vakit Dolmadan’a henüz profesyonel bir klip çekemedik ama şarkıyı yazmama vesile olan hikâye zaten çekeceğimiz klibin senaryosunu oluşturuyor. Yani proje olarak her şey hazır.


*İnsanımızın müziğe bakışı nasıl sizce?

Kısaca daha iyi olabilirdi. Çünkü ülkemizde ilköğretim sürecinden başlayarak yaklaşık 11 yıl müzik dersi veriliyor fakat gelin görün ki sokakta teknik anlamda kaç kişi müziği biliyor? Günümüzdeki yozlaşan pop müziğin her geçen gün yükselmesinin nedeni de bence budur. Tabiî ki pop müzik derken, herkesi aynı kefeye koymamak lazım. Önce yapılan işin kalitesine, sanatçının duruşuna, söylemlerine ve en önemlisi samimiyetine bir kulak vermek lazım.*Kendinize örnek aldığınız sanatçı var mı?

Yani “x sanatçının yolundan gidiyorum” diyemem. Ama duruşlarından, dünya görüşlerinden, yaptıkları müzikten feyz aldığım ve hala bol bol dinlediğim birçok sanatçı var. İllaki örnek vermem gerekirse, Edip Akbayram, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil, Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü ve ismi şu an aklıma gelmeyen birçok sanatçı ve grup var. Bir de bunların dışında tabiî ki doğduğum büyüdüğüm toprakların müziği “türkülerimiz” var. Beni ben yapan, yaşamıma yön veren, dünya görüşü kazandıran en önemli şey türkülerdir.*Müzik yaşantınız dışında neler yapmayı seviyorsunuz?

Müziğin dışında kalan bir yaşantım yok. Evde bile home stüyomda reklam ve tanıtım filmi müzikleri üzerine çalışmalar yapıyorum.*Günümüzde yarışmalarda sanatçılar belirleniyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tek başına bir yarışmaya katılmakla sanatçı olunmuyor. Devamında müzik adına bir şeyler yapan var mı? Ona bakmak lazım ve gördüğüm kadarıyla da bugüne kadar yapılan yarışmalardaki yüzlerce yarışmacıdan günümüzde adını bile zor hatırladıklarımız bir elin parmaklarını geçmiyor.*Müzikte kalite sizce nasıl olur?
Bana göre samimiyetle olur. Şunu açıkça söyleyebilirim, sadece çok iyi enstrüman çalmakla, çok iyi şarkı söylemekle kalite olmaz. Müzik, yemek yapmaya benzer, tuzunu baharatını yerinde ve ölçüsünde kullandığımız zaman lezzeti yakalayabiliriz. Günümüzde teknolojiyle yani telefon ve internetle beraber gelen iletişim çılgınlığı insanları birbirine yaklaştırıyor gibi görünüyor ama özünde bence samimiyet barındırmıyor. Bunun doğal sonucu olarak müziklerde de samimiyet yok. Belki teknik anlamda iyi işler yapılıyor olabilir fakat samimiyeti ve insanın ruhunu yakalayan şarkılar çok az.
*Alanınızda hedefleriniz mutlaka vardır? Bu hedefleriniz nelerdir?

Müzikte herhangi bir hedefe kitlenmek gibi bir durumum yok, klasik bir söylem olacak ama “kalıcı” işlere imza atmak isterim ama tabi bunu zaman gösterecek.


*Türkiye’nin müzik geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Şarkıların internetten indirilmesi ve korsan, müzik sektörünü bitirdi. Zaten ekonomisi hiç de iç açıcı olmayan ülkemizde albüme para vermek lüks bir hale geldi. Yılların sanatçılarının albümleri bile artık satmıyor. Yani koskoca müzik sektörü artık bitti. Dolayısıyla gerçekten çok büyük bir sponsorunuz yoksa müzik yapamıyorsunuz. Yani benim gibi birçok müzisyenin işi çok zor.
Ben de müzik sektörünü bitiren “internet”i kendi lehime çevirmek adına “yollara inat” albümümü hiçbir maddi çıkar beklemeden www.aliakcan.com.tr resmi web sitemde ücretsiz olarak download’a açıyorum. Yollara inat’ın Türkiye’de internet üzerinden piyasaya çıkacak “ilk” albüm olması, Türkiye’nin müzik geleceğine dair ipuçları taşıyor..

[Haberin Eklenme Tarihi: 15.09.2008]

Haberlerin Tamamı >>